Justyna Wydra
Forumowicz
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 4207
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 13 razy Ostrzeżeń: 0/2 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Sob 15:06, 11 Gru 2010 Temat postu: Trochę historii |
|
|
"Pierwszy wyścig zorganizowano na Alasce w 1907 roku. Jego dystans wynosił 408 mil. Do najbardziej znanych wyścigów zaliczyć należy „Iditarod”, czyli tzw. „wyścig po życie” oraz „All Alaska Sweepstake” i „Yukon Quest”. Również w Europie wyścigi psich zaprzęgów znalazły szerokie grono entuzjastów. Powstały wyścigi „La Pirena”, „Alpirod”, czy skandynawskie zawody „Finnmarkslopet”. W sporcie psich zaprzęgów rozgrywane są już miedzy innymi Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy.
Najsłynniejszy w historii wyścig psich zaprzęgów to „Wyścig po życie” legendarnego Balto. W 1925 roku wybuchła w Nome na Alasce epidemia dyfterytu. Ludzie potrzebowali surowicy, którą trzeba było dowieźć z odległego o 1100 km miasta Nenana. W drogę z surowicą wyruszyło 20 zaprzęgów, 160 psów. Była zima, temperatura minus 50 stopni Celsjusza, lodowaty wiatr wiał z prędkością do 100 km/h, szalała burza śnieżna. Transport trwał pięć i pół dnia, a pierwszy do Nome dotarł maszer Gunnar Kasson. Lider jego zaprzęgu nazywał się właśnie Balto. Dla upamiętnienia tego zdarzenia oraz odwagi i wytrzymałości psów, które pomogły uratować mieszkańców Nome, co roku rozgrywany jest wyścig Iditarod, którego trasa wiedzie niemal przez całą Alaskę (1600 km). W nowojorskim Central Parku bohaterskiemu psu wzniesiono pomnik i zamieszczono napis: „Wytrzymałość, Wierność, Mądrość”.
Tradycje tego sportu w Polsce są jeszcze krótkie, chociaż możemy poszczycić się już znacznymi sukcesami. Pierwszy polski wyścig odbył się w Pomiechówku w 1991 roku. Zainteresowanie tym wspaniałym sportem wciąż wzrasta, czego dowodem jest szereg imprez cyklicznie organizowanych w sezonie zimowym: Mistrzostwa Polski, imprezy Pucharu Polski, Finał Pucharu Europy, nawet - Mistrzostwa Świata, ale też po prostu zawody towarzyskie organizowane przez pasjonatów dla pasjonatów. Są to głównie wyścigi sprinterskie (od 5 do 20 km – w zależności do ilości psów w zaprzęgu), ale odbywają się także wyścigi długodystansowe: Tropem Wilka - 600 km w Puszczy Augustowskiej, w Gorcach (Rabka – 300 km) czy w Bieszczadach – wyścig „W krainie Wilka”.
Od 1996 r. zawody organizowane są już przez kilkanaście ośrodków, a w całej Polsce działa około 30 klubów zrzeszających fanów sportu zaprzęgowego, uwielbiających rekreację ze swoimi pupilami. W sporcie zaprzęgowym jest podział na kilka grup: zaprzęgi - w zależności od wielkości od dwóch sztuk (klasa D) poprzez klasy C (3-4 psy), B (5-6 psów), A (7-8 psów) do klasy Open – nieograniczonej ilości psów, na klasę skandynawską (biegacz + pies), bikejoring – (rowerzysta + pies), skijouring – (narciarz + pies). Załoga każdego zaprzęgu to co najmniej dwie osoby – maszer, czyli osoba powożąca zaprzęgiem oraz handler, czyli pomocnik, wspierający maszera podczas treningów i zawodów, pomagający przy obsłudze psów. Wyścigi zaprzęgów odbywają się w zależności od pogody – albo na saniach, albo na specjalnych trój- i czterokołowych wózkach.
Obecnie w Polsce liczy się, że mamy około 1000 zawodników w różnych klasach, przy czym połowa z nich startuje regularnie. Chociaż w Polsce sport ten jest obecny od niedawna, nasi zawodnicy liczą się już na arenie międzynarodowej. Wśród Polaków są m.in. Mistrzowie i Wicemistrzowie świata oraz Europy, głównie na trasach sprinterskich.
Sport zaprzęgowy został przez polskie władze oficjalnie uznany za dyscyplinę sportową, 24 kwietnia 2004 powstała nowa organizacja, zrzeszająca prawie wszystkie polskie kluby - Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, którego – jako klub - jesteśmy członkiem .
Zarówno kluby, jak i maszerzy są obecnie licencjonowani, w świetle prawa mogą być sponsorowani jako sportowcy. PZSPZ pod czujnym i życzliwym okiem Ministerstwa Sportu oraz Polskiej Konfederacji Sportu współpracuje z federacjami z całego świata i szybkimi krokami wchodzimy w czołówkę europejskiego i światowego maszingu.
Światowe organizacje sportów zimowych dążą też do tego, aby Wyścigi Psich Zaprzęgów zostały uznane jako dyscyplina olimpijska, co najprawdopodobniej stanie się w 2012 roku. Do tej pory stanowiły dyscyplinę pokazową tak też będzie w Kanadzie w 2010 roku."
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Z archiwum:
Post został pochwalony 0 razy
|
|